Nauka szybkiego czytania – czy to coś dla ciebie?

ByRedakcja

lut 20, 2023
nauka szybkiego czytania

Szybkie czytanie uważa się za ważną umiejętność, która pozwala zaoszczędzić czas i jednocześnie wyłapać najważniejsze informacje z treści. Tematem tym szczególnie zainteresowani są rodzice dzieci w wieku szkolnym oraz studenci. Zastanówmy się za tym wspólnie, na czym polega nauka szybkiego czytania?

Czytanie fotograficzne – na czym polega?

Mówiąc o szybkim czytaniu, nie mamy na myśli po prostu wprawienia się w przyswajaniu tekstów internetowych czy tradycyjnych książek. W tym artykule zgłębimy raczej technikę przyswajania tekstu pisanego, którą opanowuje się przez określone zestawy ćwiczeń.

Można też uogólnić, że szybkie czytanie polega na zastosowaniu takich technik, jak poszerzenie kąta widzenia, zmianę metody percepcji składników tekstu czy stosowanie określonych schematów.

Czy jest to skuteczne? Zobaczmy, jak wyglądają statystyki. Przeciętny człowiek czyta około 250 słów na minutę, ale już mistrzowie szybkiego czytania osiągają tempo 2000 słów na minutę. Prawdziwy rekord świata z kolei ustanowiła w 2002 roku Kamila Kornet, która podczas konkursu czytała z prędkością 46 486 słów na minutę.

Co ma wpływ na tempo czytania?

Warto podkreślić, że nauczyć się szybko czytać może każdy, ale niektórzy mają ku temu większe predyspozycje. Czynniki, które przesądzają o ostatecznym sukcesie, można przedstawić następująco:

  • przyzwyczajenie do lektury w dużych ilościach,
  • bogaty zasób leksykalny,
  • ponadprzeciętne zdolności intelektualne,
  • oswojenie z różnymi gatunkami piśmiennictwa,
  • zrozumienie treści i bieżąca analiza sensu tekstu pisanego.

Nauka szybkiego czytania będzie więc szczególnie interesująca dla tych, którzy już sporo czytają, a jednocześnie nie boją się pracy umysłowej. Warto dodać, że każdy człowiek nieposiadający wad wzroku ma naturalną zdolność poszerzania pola widzenia, a od tego właśnie zależy rytm i dynamika czytania. Słowem, szersze pole widzenia równa się szybszemu czytaniu.

Od czego zacząć naukę szybkiego czytania?

Postarajmy się jednak nie zniechęcić powyższymi stwierdzeniami, ponieważ każdy z nas jest w stanie zwiększyć prędkość czytania, choć nie wszyscy zostaniemy rekordzistami. Zacząć powinniśmy od pracy nad koncentracją i uwagą, poprzez np.:

  • regularną aktywność fizyczną (najlepiej na świeżym powietrzu),
  • odpowiednią ilość snu,
  • dietę wspomagającą działanie ośrodkowego układu nerwowego.

W procesie czytania ważne jest też zadbanie o odpowiednie otoczenie. Oznacza to:

  • przyjęcie wygodnej pozycji, bez nadmiernego obciążania mięśni,
  • usunięcie rozpraszaczy (tj. telefon, komputer czy telewizor),
  • odpowiednie oświetlenie, które nie będzie męczyć naszego wzroku,
  • przewietrzenie pokoju, w którym czytamy.

Powyższe wskazówki wbrew pozorom ściśle wiążą się z szybkim czytaniem. Dopiero po ich zastosowaniu możemy przejść do bardziej zaawansowanego treningu.

Przeczytaj też: Czym charakteryzuje się zawód wirtualnej asystentki? Zarobki i wymagania.

Techniki szybkiego czytania

Czytania fotograficznego możemy się nauczyć przede wszystkim przez zmianę metody percepcji pisma oraz pracą nad sposobem działania gałek ocznych. Na swojej drodze do sukcesu możemy napotkać też pewne przeszkody.Efektywność czytania zmniejsza bowiem subwokalizacja (czyli mimowiedne powtarzanie na głos tekstu, jego fragmentów lub poszczególnych wyrazów) oraz tzw. głos wewnętrzny (mimowolna analiza sygnałów dochodzących do nas z zewnątrz w trakcie czytania). 

Przejdźmy teraz do technik, które są najczęściej ćwiczone na dowolnym kursie szybkiego czytania. Decydując się na takie szkolenie, z pewnością dowiemy się mnóstwa przydatnych wiadomości o poszerzaniu kątów widzenia (aby czytać szybko powinniśmy kodować większe partie tekstów, zamiast skupiać się na poszczególnych wyrazach). Pomocna tutaj jest:

  • metoda kwadratu, która uczy jak skupiać wzrok w centralnej części tekstu, a jednocześnie przyswajać litery po obydwu stronach znajdujących się na środku kwadratów, bez poruszania gałkami ocznymi;
  • skanowanie tekstu ruchem gałek według kształtu litery „S”, co również doskonali widzenie peryferyjne, a jednocześnie zwiększa efektywność przyswajania informacji;
  • wyrobienie nawyku obejmowania większych jednostek tekstu. Na początku może być tu przydatne dzielenie tekstu z pomocą znaków graficznych.

W szkołach szybkiego czytania kładzie się również duży nacisk na zapamiętywanie treści i rozumienie sensu całości tekstu. Zanim jednak zapiszemy się na upatrzony kurs, możemy potrenować wymienione przez nas techniki w zaciszu domowym. Już po jednym czy dwóch ćwiczeniach może się okazać, że jesteśmy w stanie przeczytać dwa razy więcej tekstu niż do tej pory!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *