Odpowiedzią na zmieniające się potrzeby przedsiębiorców jest nowa profesja nazywana wirtualną asystentką. Czym zajmuje się taka osoba, jakie powinna spełniać wymagania i ile wynosi średnia pensja na tym stanowisku? Dowiedzmy się!
Lista wymagań do pracy wirtualnej asystentki
Tak naprawdę wymagania będą się zmieniać w zależności od wybranej przez nas specjalizacji. Gdyby spojrzeć na historię, to na początku wirtualna asystentka miała mieć takie same kompetencje, jak asystentka biurowa, z czasem jednak ich zakres się rozszerzył. W zależności więc od projektu możemy spotkać się z asystentką od social mediów, od tworzenia bloga czy treści na stronę internetową, specjalistką od e-commerce, marketingu, sprzedaży lub copywritingu.
Wymaganie dotyczące cech charakteru w przypadku tego zawodu zawiera:
- komunikatywność,
- dyskrecję,
- sumienność,
- dokładność,
- bardzo dobrą organizację pracy,
- chęć uczenia się nowych rzeczy,
- asertywność.
Osoby chcące sprawować tę funkcję w firmie, powinny także władać językiem angielskim w stopniu co najmniej komunikatywnym (czasami przydaje się także niemiecki bądź inny język obcy). Doceniona przez pracodawców będzie także dobra znajomość produktu, z którym będziemy pracować, łatwość w poruszaniu się w przypisanym nam systemie komputerowym, czy życzliwe podejście do ewentualnych klientów.
Czasami w ogłoszeniach o pracę możemy natknąć się także na tzw. wymagania biznesowe, dotyczące organizacji obowiązków i oczekiwanych rezultatów oraz (dużo rzadziej) tzw. wymagania funkcjonalne.
Jakie usługi są oferowane przez wirtualne asystentki?
Zadania związane z pracą wirtualnej asystentki są oczywiście bardzo zróżnicowane. Trudno liczyć na ich kompletność w tak krótkim artykule, ale możemy przyjąć, że osoba na tym stanowisku, powinna podjąć się realizacji:
- przygotowywania grafik,
- tworzenia treści,
- prowadzenia profili w mediach społecznościowych,
- transkrypcji,
- aktualizacji na stronie,
- researchu informacji,
- korespondencji mailowej i obsługi telefonicznej,
- tworzenia i prowadzenia kampanii marketingowych,
- montażu filmów.
Wszystko to powinno się odbywać w systemie pracy zdalnej właściwie z dowolnego miejsca na ziemi. Jeśli chodzi o ograniczenia, dotyczą one przede wszystkim dostępu do szybkiego Internetu i posiadania nowoczesnego sprzętu.
Biorąc pod uwagę te wszystkie wymagania, stwierdzenie, że asystentka jest tylko zdalnym pracownikiem biurowym, byłoby nieprawdziwe, a nawet krzywdzące.
Ile zarabia wirtualna asystentka?
Na pierwszy rzut oka wydawać się może, że płace na tym stanowisko powinny być do siebie podobne. Nic bardziej mylnego! Asystentki rozliczają się zwykle za tzw. roboczogodziny, które dla początkującej osoby będą inne niż dla doświadczonej, która też posiada jakąś specjalizację.
Dostarczone nam dane pokazują jednak, że stawki za godzinę wahają się od 30 do 80 złotych netto. Dużo zależy od wybranej branży, liczby godzin w tygodniu i zakresu obowiązków. Niektórzy radzą zatrudnić się u więcej niż jednego pracodawcy, co pozwoli pozbyć się problemu niższych dochodów. Analiza rynku może też skłonić asystentkę do założenia własnej działalności gospodarczej.
Przeczytaj też: Dyrektor szkoły – czym się zajmuje i co należy do jego obowiązków?
Jak znaleźć pracę jako wirtualna asystentka?
Jeśli interesuje nas ta forma pracy, możemy przejść do działania i aktywnego poszukiwania pracy. Niestety nie ma żadnej szkoły przygotowującej do tego typu obowiązków, ale mając predyspozycje opisane powyżej i wybierając swoją własną specjalizację, mamy spore szanse na zatrudnienie. Użytkownicy portali związanych z pracą wirtualnej asystentki radzą, żeby przygotować też krótki profil klienta, którego chcemy pozyskać.
Warto odpowiedzieć w nim na pytania:
- czym zajmuje się klient?
- jakie zadania moglibyśmy dla niego wykonywać?
- jakich rozwiązań będzie od nas oczekiwał?
Zleceń możemy poszukiwać na własną rękę, na przykład dołączając do tematycznych grup na Facebooku lub rozpocząć współpracę z agencją wirtualnych asystentek.