Zamek w Bytowie. Dlaczego warto tu przyjechać?

ByRedakcja

lut 6, 2023
zamek w Bytowie

Województwo pomorskie warto odwiedzić nie tylko ze względu na piękne plaże, atrakcyjność Trójmiasta czy najbardziej znany tu zamek w Bytowie. W miejscowości Bytów znajduje się inny zasługujący na naszą uwagę zamek krzyżacki, którego budowę ukończono w 1406 roku. Co powinniśmy o nim wiedzieć?

Zdjęcie na stronie pochodzi z ciekawyswiata.pl

Ciekawa architektura zamku

Zamek został wzniesiony na planie prostokąta, a do jego budowy użyto głównie kamieni eratycznych i cegły. Ozdobą obiektu są trzy okrągłe baszty w narożnikach, które noszą nazwy Polna, Młyńska i Różana. W północno-zachodnim skrzydle natomiast wzniesiono dom mieszkalny. Pierwotnie składał się on z 3 pięter oraz piwnicy i pełnił funkcję Domu Zakonnego. W środku znajdowała się także kaplica, dom prokuratora i refektarz. 

W południowo-zachodnim skrzydle gotyckiego zamku zaplanowano kuchnię i magazyn żywności, a tuż obok wybudowano studnię. Na naszą uwagę zasługuje także sam wjazd do obiektu, do którego można było się dostać wyłącznie z użyciem mostu zwodzonego

Nowoczesnym elementem jak na tamte czasy była również warownia, pozwalająca w razie ataku zastosować broń palną.

Zamek w Bytowie – Co wiemy o historii?

Zamek miał bronić zachodniego krańca państwa krzyżackiego. Założenia tego jednak nie udało się w pełni urzeczywistnić, gdyż w 1410 roku opanowały go wojska polskie i choć rok później został zwrócony, Rzeczpospolita znów zagarnęła budowlę podczas wojny trzynastoletniej. Później w lennie otrzymał ją książe pomorski

Do XVII wieku na zamku przeprowadzano różnego rodzaju przebudowy – powstał „Dom Książęcy” i „Dom Wdów”. Jednak w trakcie wojny ze Szwecją zupełnie zniszczono wiele elementów, w tym Wieżę Prochową. Po odbudowie kilka razy zmieniał swoją funkcję. Przez jakiś czas znajdowało się tutaj więzienie, mieszkania urzędnicze, sąd, urząd podatkowy, a po I wojnie także stajnia, wozownia i ośrodek szkoleniowy dla młodzieży.

Dziś w obiekcie usytuowano Muzeum Zachodniokaszubskie, hotel, restaurację i bibliotekę. 

Dlaczego warto przyjechać do Bytowa?

Dla miłośników historii zamek w Bytowie może być łakomym kąskiem, zwłaszcza że większość jego murów zachowała wygląd z czasów świetności. Znajduje się on również na trasie samochodowego Szlaku Zamków Gotyckich. Ale zatrzymać się w tym miejscu powinni też inni turyści. Dlaczego?

Miasto ze względu swoje położenie (między Słupskiem a Kościerzyną) okalają przepiękne lasy, akweny pełne ryb i łąki, które stały się siedliskiem niezliczonej ilości ptaków. W takim otoczeniu możemy zaplanować szereg dających ukojenie wycieczek, by później znaleźć odpoczynek w średniowiecznej fortecy. 

W usytuowanym na zamku Muzeum Zachodniokaszubskim oglądać możemy wystawy stałe o kulturze materialnej miejscowych Kaszubów, wystawę myśliwską, archeologiczną i część dotyczącą rzemiosła. Jeśli mamy odrobinę szczęścia załapiemy się także na licznie organizowane w obiekcie wydarzenia, takie jak Dni Miasta Bytowa, wymarsz wojsk na Grunwald, walki rycerskie, koncerty i comiesięczne występy zatytułowane „Muzyka na Zamku”.